Invisalign

Invisalign ortodonti tedavisi nedir?

Telsiz ortodonti tedavisidir. Invisalign aslında bir firmanın adıdır. Invisible (görünmez) ve aligner (hizalayıcı) kelimelerinden oluşmuştur. Ortodontide gelinen en son teknolojinin yaratıcısı olan bu firma tedaviye adını vermiştir. Görünmez hizalayıcılar yani şeffaf apareyler (şeffaf plaklar) kişiye özel üretilir. Çapraşık, aralıklı ya da eğri duran dişleri ideal pozisyonuna getirir.

Diş teli kullanmadan dişler nasıl hareket ediyor?

Dişlerinizden alınan ölçü bilgisayar ortamına aktarılır. Dişleriniz olması gerektiği yere bilgisayar simülasyonu sayesinde getirilir. Cad-cam sistemiyle dişlerin her 0.05 mm. hareket miktarı için bir seffaf plak yani şeffaf aparey üretilir.

Bu şekilde birbirinin ardı sıra üretilen her plak sırayla her onbeş günde bir değiştirilerek takılır. Böylelikle dişleriniz olması gereken pozisyona getirilir.

Invisalign tedavi öncesi tedavi sonucunu görebilecek miyim?

Evet. Tedavi için kullandığımız ClinCheck bilgisayar simülasyonu sayesinde öngörülen tedavi planınızın modelini görebilir ve tedaviye başlamadan önce sizin için neyin önemli olduğunu doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Invisalign tedavisinin bana uygun olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Invisalign tedavisi diş çekimine gerek olmayan her ortodontik bozuklukta kullanılmakta olup yaş sınırlaması yoktur. Doktor muayenesinden sonra size net olarak bilgi verilir.

Invisalign tedavisinin avantajları nelerdir?

Şeffaf plaklar neredeyse görünmezdir. Hiç kimse ortodonti tedavisi gördüğünüzü farketmez.

Invisalign alignerlarını (şeffaf plaklarını) istediğiniz zaman çıkarabildiğiniz için istediğinizi yiyip içebilirsiniz.

Metal ya da keskin kenarlar içermez, bu nedenle konforludur ve alerjiye neden olmaz.

Kesin bir tedavi yöntemidir ayrıca tedavi sürecini dijital ortamda takip edebilirsiniz.

Normal diş teli ile mi yoksa invisalign yani telsiz ortodonti tedavisi ile mi tedavim daha kısa sürer?

Vakaya göre değişir. Bazı vakalar invisalign ile daha kısa sürebilmektedir.

Tedaviye hemen başlayabilir miyim?

Invisalign tedavisine başlamadan önce diş teli tedavisinde olduğu gibi eğer varsa diş çürükleri tedavi edilir, diş taşı temizliği yapılır.

Şeffaf plaklar bisfenol-a içeriyor mu?

Hayır. Invisalign şeffaf plaklarını hamilelik ve süt verme dahil yaşamınızın her anında güvenle kullanabilirsiniz.

Tedavim bittikten sonra yapılması gereken bir şey var mı?

Invisalign tedaviniz bittikten sonra (bütün ortodontik tedaviler için geçerli) dişlerinizin iç tarafına çok ince “retainer” denilen sabitleyici teller takılır. Bu ince tel kesinlikle dışarıdan gözükmez. Dişlerinizde herhangi bir oynama veya geri dönme olmaması için kullanılır.

Son Yazılar
Tam dişsiz ağızlarda her çeneye sadece 4 implant uygulanarak cerrahinin yapıldığı gün üzerine sabit bir hibrit protezin vidalanmasıyla hastanın sabit [Devamı]
Özellikle ön bölge dişlerinizde çapraşıklık varsa ve diş teli takmak istemiyorsanız size invisalign sistemini önerebiliriz. İnvisalign sisteminin ismi İnvisible (görünmez) [Devamı]
Fındık fıstık nohut badem leblebi gibi sert kuruyemişler lokum sakız kuru incir karamel gibi yapışkan yiyecekler kızarmış ekmek simit [Devamı]
1. Sağlıklı dişler  kökleri ile çiğneme kuvvetlerini çene kemiğine iletirler. Eğer bir ya da birden fazla diş kaybedildiği zaman çiğneme kuvvetleri [Devamı]