İnley ve Onley Dolgular

İnley ve onley dolgular halk arasında porselen dolgular olarak da bilinir.

Dişlerde meydana gelen çürüme veya kırılma sonrası, kalan sağlam dokunun korunarak, eksik kısmının laboratuvar ortamında yapılan dolgularla tamamlandığı son derece estetik ve dayanıklı tedavilerdir. Temasta olduğu karşıt dişin durumuna göre seramik ya da fiberle güçlendirilmiş kompozitten yapılır.

İnley ve onley arasındaki fark nedir?

Dişte kapsadıkları alana göre isimlendirilirler. İnley dolgular dişte bulunan tüberküllerin arasında kalır. Tüberkülleri de kapsarsa onley olarak isimlendirilir.

Hangi durumlarda inley ve onley dolgular önerilir?

 • Çürük ya da kırık sebebiyle çok fazla madde kaybı olan ama kaplanacak derecede de zarar görmemiş dişlerde
 • Dişin diğer dişlerle anotomik yapıya uygun temasının sağlanamadığı durumlarda
 • Diş eti hizasının altına kadar madde kaybı olan dişlerde
 • Ağız açıklığı kısıtlı, bulantı refleksi veya herhangi bir medikal sebepten dolayı uzun süre koltukta oturamayan hastalarda
 • Oyuk olan yada yemek artıklarının biriktiği bölgelerde
 • Diğer dolgu yöntemleri uygulanmış ancak dolguların düştüğü durumlarda

İnley ve onley dolguların avantajları nelerdir?

 • Estetik ve uzun ömürlüdürler.
 • Kalan sağlam diş dokusunu korurlar.
 • Kenar sızıntısı ya da yeni çürük oluşma riski minimumdur.
 • Koltukda oturma süresi kısadır.
 • Kendi dişlerinizden ayırt edilemezler, Ağız dışında tamamen diş anatomisine uygun yapıldıklarından dolayı ağızda hiç dolgu yokmuş hissi uyandırırlar.
 • Diğer dişlerle teması ve doku uyumu mükemmeldir.

İnley ve onley dolgu uygulamaları nasıl yapılır?

Çürük temizlendikten sonra kalan sağlam dişin ya da kırık dişin ölçüsü alınır. Yerine geçici dolgu konur. Laboratuvar ortamında yapılan inley ve onley dolgular ikinci seansda özel bir yapıştırıcı sistemiyle dişinize yapıştırılır.

İnley ve onleyler laboratuvarda hazırlandıklarından iki randevuda tamamlanabilirler. Geri kalan sağlıklı diş yapısı, diş hekiminin inley ya da onley yapımına karar vermesini sağlar.

İlk randevuda, çürük temizlenir ve hazırlanan diş ve çevre dişlerin ölçüsü alınır. Geçici bir dolgu maddesi ile diş kapatılır. Ölçü laboratuvara gönderilir.

İkinci randevuda geçici dolgu çıkarılır. Özel bir yapıştırıcı kullanılarak inley ya da onleyler dişe yapıştırılır. Diş hekimi tarafından kapanış tam olarak ayarlanır ve cilası yapılır.

İnley ve onley uygulamalarından sonra özel bir bakım gerekir mi?

İnley ve onley tedavilerinden sonra dişinizin kendi dişinizden farkı yoktur. Bakımı diğer dişleriniz gibi diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve düzenli diş hekimi muayenesidir.

Son Yazılar
Tam dişsiz ağızlarda her çeneye sadece 4 implant uygulanarak cerrahinin yapıldığı gün üzerine sabit bir hibrit protezin vidalanmasıyla hastanın sabit [Devamı]
Özellikle ön bölge dişlerinizde çapraşıklık varsa ve diş teli takmak istemiyorsanız size invisalign sistemini önerebiliriz. İnvisalign sisteminin ismi İnvisible (görünmez) [Devamı]
Fındık fıstık nohut badem leblebi gibi sert kuruyemişler lokum sakız kuru incir karamel gibi yapışkan yiyecekler kızarmış ekmek simit [Devamı]
1. Sağlıklı dişler  kökleri ile çiğneme kuvvetlerini çene kemiğine iletirler. Eğer bir ya da birden fazla diş kaybedildiği zaman çiğneme kuvvetleri [Devamı]